ул. Пушкинская 30-Б, г. Харьков
Пн-Сб: 10.00 - 19.00
Вс: Выходной
0 0 0 грн.
Корзина пуста
Всего: 0 грн.
Оформить заказ
Каталог товара
ВЗУТТЯ ВІД А ДО Я ГУМОВІ ЧОБОТИ Частина 1
22.02.2022

ВЗУТТЯ ВІД А ДО Я

ГУМОВІ ЧОБОТИ

Хто винайшов гумові чоботи?

Найкращий винахідник – випадок.

Марк Твен

Частина 1. Трохи історії, пригод та невипадкових випадковостей

Гумові чоботи – вид взуття, призначений для захисту стоп та ніг людини від води, бруду, сльоти. Перші згадки про таке взуття зустрічаються в трактаті «Про галльську війну» Гая Юлія Цезаря. Цезар визначає деякі чохли з особливим просоченням, що надягаються галлами для захисту ніг від рідкого бруду і води. Навряд чи просоченням служила гума (її просто не було!) або каучук (про нього тоді не знали!), можливо, це була смола чи віск. Принаймні це був прообраз захисних гумових чобіт. А історія їх появи хвилююча і захоплює не менше, ніж авантюрні та пригодницькі романи Майн Ріда, Роберта Стівенсона або Роберта Штильмарка!

Щоб зрозуміти, як з'явилися гумові чоботи, перенесемося в минуле років на 500 тому, до Південної Америки, яку зовсім недавно завоювали європейці. 

Звичайно ж, вони бачили ноги місцевих жителів, обмазані незрозумілою субстанцією, але мало куди запихають ноги «дикуни»?

Завойовники так старанно служили мамоні, і так завзято поклонялися золотому тільцю, що знадобилося не мало не багато, а 300 років, щоб використовувати каучук так само, як використовували його індіанці, і зробити з нього перші гумові чоботи.

«Кау-чуу» – «сльози дерева» – так називали інки сік гевеї. Колумб, посилаючи свої звіти до Іспанії, описував його як речовину, з якої аборигени роблять м'ячі та взуття

Автор книги «Злодій наприкінці світу: гума, влада та насіння імперії», Джо Джексон, так описує процес виготовлення взуття – якщо індіанець хотів зробити «чоботи», він просто опускав ноги в чан з латексом на необхідну глибину, а потім грів ноги у вогню, щоб латекс затвердів. На думку письменника, це досить небезпечна та болісна процедура, але звична для тубільців. Залишається незрозумілим лише одне – як індіанці знімали з ніг шар затверділого каучуку?

Сезон дощів був досить тяжким випробуванням для колонізаторів, але тут їм допоміг випадок. Загарбники виявили, що просочений каучуком одяг стає непромокальним! Проте до Європи каучук потрапив лише 1751 року. Маленький його шматочок привіз французький учений Шарль Марі де ла Кондомін з подорожі Південною Америкою.

На жаль, вченому не вдалося зрозуміти, яку користь може принести людству каучук. І тільки через 20 років англійський хімік Джозеф Прістлі з'ясував, що шматочок каучуку чудово витирає написи, зроблені олівцем (у ті часи для витирання олівця використовували хлібний м'якуш). Так з'явився звичний і зовсім недивний нині гумок (англійською rubber, від слова rub - витирати), який у ті часи називали «шкірою негра» або «індіанською гумкою», використовували рідко і дуже берегли.

Настало XIX століття, що стало доленосним в історії появи гуми та її поширення в промисловості, військовій справі та в побуті людей. У 1803 році якийсь англієць на прізвище Редлі виготовив і запатентував просочені каучуком чохли для взуття. Шотландський хімік Чарльз Макінтош в 1823 році виготовив першу водонепроникну річ, названу згодом його ім'ям, - плащ, просочений соком гевеї. 

Хоч ці вироби й захищали від вогкості, але, по-перше, вони були неймовірно важкими, по-друге, у спеку вони просто плавилися і починали текти, а в холод задубували і тріскали.

Товар добавлен в корзину

Продолжить покупки Перейти в корзину

Товар добавлен в изранное

Для просмотра списка избранных товаров вам нужно