ул. Пушкинская 30-Б, г. Харьков
Пн-Сб: 10.00 - 19.00
Вс: Выходной
0 0 0 грн.
Корзина пуста
Всего: 0 грн.
Оформить заказ
Каталог товара
ВЗУТТЯ ВІД А ДО Я П'ЄКСИ
11.01.2022

ВЗУТТЯ ВІД А ДО Я

П'ЄКСИ

Наскальним зображенням лижників - петрогліфам, знайденим на околицях Петрозаводська на березі Онезького озера, приблизно 5-6 тисяч років. Такі ж петрогліфи зустрічаються і на узбережжі Білого моря, в Норвегії та Фінляндії. Стародавні мисливці використовували лижі виключно для переслідування звіра, для видобутку їжі та шкур. Невідомо яке взуття було у первісних мисливців, та й чи було?

Але першим, хто описав взуття для ходіння на лижах карелів та фінів, був Гаврило Романович Державін. Так, той самий «старий Державін», який помітив юного Олександра Сергійовича!

У своїй «Піденній записці» Г.Р. Державін, будучи Олонецьким губернатором, описує карельські лижі, які називаються шукші (sukset): «з яких одна довжиною в чотири аршини, шириною ж у три вершки і завжди буває березова, інша ж буває різного дерева і довжиною в три аршини, шириною ж рівна з першою. Березова шукша надягається на ліву ногу, низ під нею виструганий, посередині ж довбали на всю довжину лижі жолобок…»

Цікава вказівку на те, що низ правої лижі підбивається хутром, «щоб шерсть при сході на гору, протистоючи, скочуватися перешкоджала. По середині для ноги робиться рід колодки і, щоб вона прямо стояла, прив'язують до заду з виці або шкіри петлю і застібають ногу ... Той, хто йде на них, підпирається палицею з кружком на кінці, палка ця перешкоджає шукшам загрузнути в снігу. У морозний погідний день пробігають на них до 70 верст…». Лижі були широкими, до 13 см завширшки, і непарними. Права лижа була коротша за ліву на 71 см. Права лижа, підбита хутром, була поштовховою, ліва служила для ковзання. Оскільки лижі одягалися для промислу звіра, лижна палиця була одна, тому що була потрібна вільна рука для зброї. Також палиця могла служити упором під час стрілянини.

Тільки з появою лижного спорту у лижників з'явилася друга палиця.

П'єкси (pieksut) – національне фінське взуття, мисливські чоботи, що ідеально підходять для ходьби на лижах. Ще сто років тому п'єкси були у гардеробі кожного мешканця країни. Чоботи широкі, із загнутим нагору носом, що не дає взуттю вислизнути з лижних кріплень. Загин служить відмінною опорою для м'якого ременя на носі взуття (у карело-фінських мисливських лижах застосовуються тільки м'які кріплення). Крім того, загин дозволяє стопі здійснювати велику амплітуду рухів навколо осі, що проходить через основні суглоби пальців. Оскільки п'єкси мають плоску шкіряну підошву, під час руху лижник відчуває всю лижу, сприймає найменші зміни у її становищі, отже, легко нею управляє. Конструкція п'єксів дозволяє їм не провалюватися в снігу, якого у Фінляндії накидає чимало

П'єкси виготовляли з високою халявою, для ходьби по глибокому снігу та бездоріжжю, і знижчою, для міських умов чи ходьби по накатаній лижні. Усього було три види п'єксів – у вигляді низьких черевиків, високих черевиків на шнурівці та чобіт.

Раніше п'єкси мали звужений гострий носок, тому ремінь кріплення проходив тільки через великий палець стопи, який приймав він все навантаження при ходьбі на лижах. 

П'єкси удосконаленої конструкції мають широкий квадратний носок, тому ремінь кріплення на носі проходить через усі пальці. 

П'єкси виготовлялися із цілісних шматків шкіри, мали мінімум деталей. Жіночі та чоловічі п'єкси відрізнялися виключно розмірами. Носили п'єкси зазвичай на дві товсті вовняні шкарпетки. Всередину замість устілки підкладали солому, яка вбирала зайву вологу та піт. Устілку міняли після кожної пробіжки на лижах.

Довгий час п'єкси були частиною екіпіровки фінської піхоти, оскільки це просте у догляді та надіванні, зручне та довговічне взуття

У Російській імперії перші змагання з лижного спорту були проведені 13 лютого 1894 Петербурзьким гуртком любителів спорту. Відставання розвитку лижного спорту порівняно зі скандинавськими країнами було пов'язане зі зневажливим ставленням уряду до виховання фізичної культури та розвитку спорту серед народних мас, елітарністю спортивних та гімнастичних клубів, дорожнечею спортивного спорядження. І все ж таки до 1910 - 1912 рр. з'явилася методична література з навчання та техніки ходьби на лижах. В основному необхідний інвентар та взуття завозилися зі Швеції та Фінляндії. 

Лижники каталися в м'яких п'єксах та з м'якими кріпленнями. На фото ви бачите п'єкси початку століття, у яких ходили члени Московського Клубу Лижників. На підошві чітко видно відбиток «Москва», тобто взуття було зроблено однією з московських взуттєвих мануфактур

До 1930 п'єкси вийшли з вживання як лижне взуття, спортсмени стали кататися в спеціальних лижних черевиках. А пара раритетних п'єксів нині є частиною колекції Веломузея Андрія Мятієва

Цікавий факт – у той час, коли лижники СРСР вже використовували спеціальні лижні черевики, п'єкси використовувалися як частина екіпірування лижників у військах вермахту (2 дивізія СС «Das Reich») під час Другої світової війни. Це були важкі черевики, типу гірських, на товстій підошві, укріпленої цвяхами з широкими головками по всій своїй площі, і з проточкою під кріплення на підборах. Черевик на фото було знайдено під час розкопок поховань у травні 2003 р. у селі Білий Колодязь Вовчанського району Харківської обл. 

П'єкси також стали героями фільму «Хярма» («Härmä») – «Давним-давно на півночі», що вийшов у 2012 році. У фільмі знайшли відображення події початку століття у Фінляндії, коли всі поголовно ходили у п'єксах. 

А вже у ХХІ столітті п'єкси шиють лише майстри-кустарі.

Товар добавлен в корзину

Продолжить покупки Перейти в корзину

Товар добавлен в изранное

Для просмотра списка избранных товаров вам нужно