ул. Пушкинская 30-Б, г. Харьков
Пн-Сб: 10.00 - 19.00
Вс: Выходной
0 0 0 грн.
Корзина пуста
Всего: 0 грн.
Оформить заказ
Каталог товара
ВЗУТТЯ ВІД А ДО Я ПІМИ
22.06.2021

ВЗУТТЯ ВІД А ДО Я

ПІМИ

Найбільш тепле зимове взуття придумали жителі Півночі. І це зрозуміло, адже для них надійна, комфортна і тепле взуття є запорукою виживання в непростих кліматичних умовах. У кожного народу Півночі є своє взуття. Розглянемо один з видів взуття напродів Півночі – піми.

ПімИ (Піви, Тобако, Тобар) - традиційне взуття фінно-угорських народів і корінних народів Крайньої Півночі (ненців, ханти-мансійці, комі та інших). Слово піми походить від слова піуи, історично сформований вид хутряного взуття висотою до стегна із зав'язками нагорі. Шиють їх виключно з камуса оленів. Смужки камуса ретельно підбираються за довжиою ворсу і кольором.

Ворс камуса при виготовленні взуття завжди спрямований згори вниз, щоб вода і сніг не застрягали в ворсі пімов, а скочувалися вниз. Підошва пімов виготовляється з щіток (особливе хутро, що росте між копитами оленя). Волос щіток дуже жорсткий, тому він не прилипає до снігу.

Для виготовлення однієї пари пімов потрібно заготовити від 8 до 13 пар камусов. Необхідна довга і ретельна обробка шкурок камусов, перш ніж з них почнуть шити взуття. Сезон попередньої обробки починається задовго до початку сезону пошиття теплого взуття.

Предпошивна обробка включає в себе розтяжку, заморозку, замочування, сушку, розминання і витримку в тирсової суміші. Після того, як камус готовий, його підбирають за кольором, викроюють по лекалах, розтягують і зшивають.

Майстер зшиває камуса обов'язково в наперстку з оленячого рогу, так як шкуру камуса важко проткнути через її надзвичайної щільності. 

 

Раніше піми шили виключно за допомогою оленячих сухожиль. При обробленні туші сухожилля витягували з м'язів спини, замочували на добу, чистили тупим ножем і сушили від 2 до 4 тижнів. Якщо технологія дотримана, то висушені і підготовлені сухожилля можуть зберігатися довго. Щоб з сухожиль отримати нитки, їх необхідно «потеребити», тобто розділити на тонкі волокна. Такий пошивний матеріал набагато міцніше сучасних ниток. І хоча життя не стоїть на місці, і на заміну сухожиллям давно прийшли капронові нитки, для себе і своїх потреб оленярі шиють піми по-старому, сухожиллями.

Піми розрізняються на чоловічі і жіночі. Жіночі піми мають коротші халяви, в порівнянні з чоловічими, і відрізняються більш ретельною обробкою і багатим декором. Характерним візерунком для жіночих пімов є візерунок «оленячі ріжки» або «голова оленя з рогами». Такий візерунок вважається оберегом.

Найдорожчі і цінні піми - білі або світло-сірі, так як це найбільш рідкісний окрас хутра північного оленя. 

Товар добавлен в корзину

Продолжить покупки Перейти в корзину

Товар добавлен в изранное

Для просмотра списка избранных товаров вам нужно