ул. Пушкинская 30-Б, г. Харьков
Пн-Сб: 10.00 - 19.00
Вс: Выходной
0 0 0 грн.
Корзина пуста
Всего: 0 грн.
Оформить заказ
Каталог товара
ВЗУТТЯ ВІД А ДО Я ПРЮНЕЛЕВЕ ВЗУТТЯ
23.11.2021

ВЗУТТЯ ВІД А ДО Я

ПРЮНЕЛЕВЕ ВЗУТТЯ

У літературі часто зустрічаються вирази «прюнелеві туфлі», «прюнелеві черевики». Старше покоління, почувши про прюнелеве взуття, мрійливо закочує очі і, хвилюючись, каже: «О! У мене були прюнелеві човники! Я в них на побачення з твоїм дідусем ходила ... ».

І що ж таке прюнелеве взуття? Тлумачний словник, нічтоже сумняшеся, сміливо пояснює: «Прюнелевий - зроблений з прюнелі». Мило, чи не так?

Для початку, докопаємося до правди, що таке прюнель. Великий радянський енциклопедичний словник повідомляє: «Прюнель (фр. prunelle) тонка бавовняна, шовкова або вовняна тканина зазвичай чорного кольору. Набула поширення з кінця 19 століття. Використовується для виготовлення взуття, оббивки меблів ». Як одна і та ж тканина може бути і шовковою, і вовняною, не зовсім зрозуміло, вірніше, зовсім незрозуміло ... але рухаємося далі. Стаття С.А. Ганешіна, поміщена в словнику Ф.А. Брокгауза і І.А. Ефрона, тлумачить назву тканини так: «Прюнельщільна вовняна (іноді з шовком) тканина з тонкої гребінної пряжі, атласного переплетення, кольору зазвичай чорного. Йде на дамське взуття, а також на меблі, краватки і т.п. ».

Так ось в чому вся справа! У «гребінній пряжі», яка може бути бавовняною, шовковою або вовняною, а ще сумішною. Тобто гребінна пряжа, яка може містити певний відсоток вовни або бавовни, та плюс певний вид плетіння ниток при виготовленні тканини (в нашому випадку воно атласне) і створюють горезвісну прюнель. Уф, це ще не все! Далі тканину обпалюють і каландрировають. Каландрированіе - пропускання тканини через гарячі вальці верстата-каландра для розгладження і ущільнення тканини, додання блиску, нанесення малюнка, тиснення або створення фактури, вид заключної обробки тканини.

Але повернемося до прюнелевого взуття. Чорною прюнель була до першої третини XIX століття, а потім її стали фарбувати в різні кольори. За вимогами моди того часу колір взуття повинен бути таким же, як колір підкладки сукні. Вже в 1831 році в модному журналі «Молва» читаємо рекомендації по підбору одягу і взуття: «Сукня з шалі [вовняна або шовкова тканина з великим малюнком], біла, з розкиданими по неї гілками бузку. Гладка серпанкова пелеринка. Подвійний вишитий комір. Гроденаплевий галстучок зеленого і червоного кольорів. Прюнелеві черевики темно-зеленого кольору». Тобто колір черевик повинен був поєднуватися з кольором зелені від гілок бузку на плаття, і гроденаплевого (чи то пак шовкового) галстука (найімовірніше, широкої стрічки з довгими кінцями).

Вихованки Смольного інституту шляхетних дівчат також носили прюнелеве взуття. «На холодну пору замовлялися опойкові, козлові або прюнелеві півчобітки, черевики з верблюжого сукна. Прюнелеві черевики робили з «шкіряними наконечниками»; в сиру погоду використовували низькі гумові калоші ... », - писала інститутка 1860 року Левицька.


Прюнелеве взуття було дуже популярне. Читаючи класиків (Чехова, Толстого, Гончарова, Бєлінського та інших) раз у раз зустрічаєш згадки про прюнелеве взуття. Прюнель легко чистили, вона добре тримала форму, мала привабливий зовнішній вигляд і блиск, завдяки вмісту в ній шовку.

Нещодавно в Одеський музей особистих колекцій повернулися з реставрації прюнелеві черевички, яким 150 років! Особливістю взуття є те, що черевик підходить як для правої, так і для лівої нозі. Вражає розмір взуття 33-й, але ж вони були зшиті для дорослої жінки!


Товар добавлен в корзину

Продолжить покупки Перейти в корзину

Товар добавлен в изранное

Для просмотра списка избранных товаров вам нужно