ул. Пушкинская 30-Б, г. Харьков
Пн-Сб: 10.00 - 19.00
Вс: Выходной
0 0 0 грн.
Корзина пуста
Всего: 0 грн.
Оформить заказ
Каталог товара
ВЗУТТЯ ВІД А ДО Я ПХ'Е ВАК'Е (ПХ'Е ЦУАК'Е)
04.01.2022

ВЗУТТЯ ВІД А ДО Я

ПХ'Е ВАК'Е (ПХ'Е ЦУАК'Е)

Так називається взуття черкесів, абазинів, кабардинців. А ви, мабуть, подумали, що хтось чхнув?

Черкеси (самоназва адиге) – народ, що налічує близько 80 тисяч чоловік, який проживає на території різних країн – Російської Федерації, Туреччини, Ізраїлю, Сирії, Єгипту. Абазини та кабардинці – найдавніші народи, що проживали на території Кубані та Північного Кавказу, прабатьки адиге, що нині живуть на території сучасної Республіки Адигея, Карачаєво-Черкесії та в Кабардино-Балкарії.

Черкеський костюм відрізняється витонченістю крою та форм, багатством тканин та особливою естетикою декору. Недарма черкесів називали «французами Кавказу», «аристократами гір» і по праву вважали законодавцями моди серед кавказьких народів. Костюм знатних черкешок вражає розкішшю та різноманітністю фасонів та оздоблення. Особливо вражає адизьке князівське взуття пх'е вак'е.

Жінкам-аристократкам було неприпустимо з'являтися у суспільстві та взагалі на людях без взуття. Взуття виготовлялося відповідно до кастових обмежень та відмінностей, як за формою, так і за кольором. Особливо суворо ці відмінності дотримувалися абазини-тапантинці і кабардинці. Тільки жінки та дівчата з дворянських сімей мали право носити червоні чув'яки, виготовлені з м'якої шкіри (найчастіше, сап'яна) і декоровані вишивкою, тасьмою та галунами. Поверх чув'як надягали пх'е вак'е – дерев'яне взуття у вигляді лавочки на високій підошві, з широким ремінцем зі шкіри або матерії для протягування ступні, яку також мали право носити тільки жінки дворянського чи князівського стану, щоб показати, що вони вищі за походженням.

Висота взуття коливалася від 7 до 16 см, і могла досягати 20 см. Ремінець для просування стопи міг бути декорований галуном або вишивкою.

Іноді, але рідко, як декор до нижньої частини підошви прикріплювали бубонці (адиг. одиджин).

Назва взуття походить від слова пх'е – дерево та кабардинського вак'є – взуття або адигейського цуак'е – взуття. Мін-Кутас Азаматова, вчений, етнограф, що досліджувала черкеські орнаменти в 60-ті роки минулого століття, вважала пх'е вак'е (пх'е цуак'е) найдавнішим взуттям адигейського народу. Потім взуття, мабуть, запозичили балкарці та карачаївці, які назвали його аг'ач аяк' кіійм. 

Жінка благородного походження могла зійти з пх'е цуак'е на знак особливої ​​поваги та прихильності до гостей батька (чоловіка, брата).

У наш час пх'е вак'е надягають лише для виконання національного князівського танцю к'афе. У творчих колективах «Кабардинка» та «Нальмес» є постановочні танці з використанням пх'е цуак'е, що підкреслюють станову приналежність.

Національне взуття пх'е вак'е дбайливо зберігають у колекціях музеїв, наприклад Національного музею республіки Адигея. 

Товар добавлен в корзину

Продолжить покупки Перейти в корзину

Товар добавлен в изранное

Для просмотра списка избранных товаров вам нужно